Kur’an’a Göre Nasıl Dua Edilmelidir?

0
309 views
Kur'an'a Göre Nasıl Dua Edilmelidir?


Dua sınırlı, sonlu ve muhtaç olan insanın gönülden gelerek; sınırsız, sonsuz, mutlak kudret sahibi Rabbine yönelmesi, O’ndan yardım dilemesi ve istekte bulunmasıdır. Dua etmek üzerimize yazılmış bir ibadet olmasının yanı sıra kişinin üzerinde psikolojik anlamda rahatlama, huzur ve güven duygusu uyandıran bir ibadettir. Duada Allah ile kul arasında hiçbir aracı, hiçbir vasıta yoktur. Kul gönülden geldiği şekliyle, içtenlikle Rabbine yönelir ve bir takım isteklerde bulunur.
İnsan Rabbine her an muhtaçtır. Dolayısıyla sürekli olarak Allah’a yönelip O’na dua etmek gerekir. Kul dualarının kabul olup olmamasına göre değil, Allah’a olan teslimiyetinin bir ifadesi olarak ve gönülden gelerek sürekli O’na dua etmelidir. Bizim için gerçek anlamda neyin hayırlı olduğunu sadece Allah bilir. Bakara Suresi 2/216. Ayeti bu konuda bize şöyle çok nefis bir açıklama getirmektedir: Bir şey sizin için hayırlı olduğu halde siz onu sevmeyebilirsiniz, bir şey de sizin için şer olduğu halde siz onu sevebilirsiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz. Yani bizim için neyin gerçekte hayırlı olduğunu sadece Allah bilir.
Zaman zaman karşılaştığımız bir hata olarak dua ettim ama duam kabul olmadı? Allah duama neden karşılık vermiyor? Allah beni işitmiyor mu? Duymuyor mu? Şeklinde cümleler kurmak inanan bir insana yakışacak şeyler değildir. Allah kullarını zaman zaman çeşitli sıkıntılarla, zorluklarla, belalarla imtihan ederek sınar.
Duayı çeşitli kalıplara sokmamak, nasıl olsa hazırlanmışı var diyerek bir takım kitaplardan ezberleyip okumadan, gerçekten ne dediğimizi bilerek ve içtenlikle yapmamız gerekir. Bununla beraber bağıra çağıra dua etmekten, gösteriş yapar gibi bir takım sözler sarf etmekten de uzak durmamız gerekir. Dolayısıyla dua ederken önemli olan içtenlik ve samimiyet, ne söylediğimizi bilmemiz, derin bir saygı ve huşu içerisinde Rabbimize yönelmemizdir.

Dr. Emre Dorman